Barwy wolontariatu

Powiatowe Centrum Wolontariatu w Mińsku Mazowieckim
w bieżącym roku po raz pierwszy
włączyło się do udziału w ogólnopolskim konkursie „Barwy wolontariatu
”.


Wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Wolontariatu” Iskierka Nadziei” przystąpili do tego konkursu. W związku z tym zostali  zaproszeni na obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu oraz uroczystość wręczenia nagród dla laureatów konkursu. Nasi Wolontariusze zostali laureatami i otrzymali statuetkę „Wolontariusz 2010 roku w powiecie mińskim” Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 18 grudnia 2010 roku w MDK w  Mińsku Mazowieckim o godzinie 17.

Nasi laureaci to:
- Ania Kowalczy
- Kasia Kubowiak
- Magda Wąsak
- Paulina Zagórska
- Ania Damętka
- Adrian Duda
- Daniel Radzio

Wrzesień 2009 r.

Nasza przygoda w wolontariacie rozpoczęła się wraz z rozpoczęciem nauki w szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, chociaż już w młodszych latach udzielałyśmy się, ale na większą skale zaczęłyśmy działać właśnie w liceum. W wolontariacie zostałyśmy przyjęte bardzo ciepło i z dużym szacunkiem. Wiedziałyśmy, że od pierwszego dnia czekał na nas ogrom pracy, ale wcale to nie ostudziło naszego zapału.

Koniec września 2009 r. – do chwili obecnej

Naszą pierwszą i od razu dużą akcją była współpraca z Bankiem Żywności „Podziel się posiłkiem”. Każdy z nas był przydzielony do poszczególnego sklepu w celu zbierania produktów żywnościowych o długim terminie ważności przeznaczonych dla biednych rodzin również z naszej szkoły. Cała akcja była prowadzona na dużą skalę w dużych sklepach na terenie naszego miasta. Liczyłyśmy na hojność, ofiarność klientów sklepu. W jednych sklepach ludzie ofiarowali mniej w innych więcej, jednak efekt był i tak bardzo duży. Spotkaliśmy się z dużą serdecznością i życzliwością oraz zainteresowaniem ludzi postronnych byli bardzo otwarci, chętnie z nami rozmawiali i wspierali uśmiechem i dobrym słowem. Po zakończeniu akcji dostaliśmy serdeczne podziękowania od Banku Żywności oraz zaproszenia do dalszej współpracy. Brałyśmy udział w czterech takich zbiórkach żywności, każda z nich cieszyła się dużym powodzeniem oraz zainteresowaniem ludzi. W najbliższym czasie odbędzie się kolejna akcja w terminach 3-5.12.10 na, którą już czekamy z niecierpliwością. Zauważyłyśmy, że chętniej pomagają osoby starsze często samotne lub młode małżeństwa z małymi dziećmi.

Październik 2009 r.

Jeszcze na początku naszej pracy w wolontariacie dostaliśmy propozycję udziału w Dniu Misia. Cała impreza miała miejsce w Przedszkolu Wojskowym w Mińsku Mazowieckim. My jako wolontariusze byliśmy tam, aby pomóc w organizacji urodzin Kubusia Puchatka. Każda z nas przydzielona była do innej Sali i pomagałyśmy paniom w opiece nad dziećmi oraz, wspólnie z nimi się bawiliśmy. Potem był wielki bal, konkursy z nagrodami i jak to na urodzinach tort. Dzieci były miłe i grzeczne, a panie wychowawczynie i pani dyrektor bardzo wdzięczne za okazaną pomoc. My sami wyszłyśmy z przedszkola z uśmiechami na twarzy i pełne pozytywnych emocji. Była to dobra i trochę inna dla nas akcja.

W listopadzie tego roku kilka z nas wraz przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wzięło udział w kweście na rzecz ratowania zabytkowych pomników na naszym cmentarzu. Nie ukrywamy, że stanie było dość uciążliwe, towarzyszyło nam dość zimne powietrze. Nie żałujemy jednak tego, co zrobiłyśmy cieszymy się ze mogłyśmy pomóc. Akcja ta również spotkała się z pozytywną opinią i podejściem ludzi. Mało, kto omijał nas obojętnie nie wrzucając do puszki ani grosza.

Kwiecień 2010 r. - Listopad 2010 r.

Kolejnym naszym dużym przedsięwzięciem jest „koncert dla Eweliny” organizowany już po raz czwarty a z naszą współpracą już po raz drugi. Ewelina, której pomagamy ma 30 lat, uległa wypadkowi samochodowemu  wskutek którego jest od 6 lat w stanie śpiączki. Opiekę nad nią sprawuje jej mama w domu, którą bardzo podziwiamy za odwagę, wytrwałość, miłość, poświęcenie. Tata Eweliny zmarł  na nowotwór. W akcję naszych koncertów włączają się również ludzie dobrej woli piosenkarze tancerze i lokalne zespoły muzyczne,, które charytatywnie pomagają nam, z inicjatywy dobrego serca. W tym roku również po raz pierwszy zorganizowaliśmy na koncercie loterię fantową. Włączyli się w to również uczniowie z naszej szkoły poprzez przynoszenie fantów w bardzo dobrym stanie lub całkiem nowych. Na koncert przybyło bardzo dużo ludzi. Sala Miejskiej Szkoły Artystycznej niemal pękała w szwach. Każdy z nas miał przydzielone jakieś zadanie a pracy było bardzo dużo. Efekt również był imponujący.

Następna akcja, której również wzięłyśmy udział związana jest także z Eweliną. Dzień po koncercie Na terenie naszego miasta miała miejsce debata polityczna kandydatów na burmistrza miasta. My dzięki uprzejmości i życzliwości organizatorów mogłyśmy uczestniczyć w debacie a dowiedzieć się nie tylko czegoś więcej kandydatach a połączyć przyjemne z pożytecznym i zebrać pieniądze na leczenie chorej Eweliny. Akcja ta łączyła się z wielkim stresem, miałyśmy wypowiedzieć się przed elitą mińskiej polityki-zostałyśmy potraktowane z wielkim zainteresowaniem, szacunkiem i hojnością.

Ma j- Czewiec 2010 r.

Kiedy nad Polską rozszalały się ulewy, a ich skutki nie były zbyt przyjemne szczególnie dla mieszkańców niektórych miast takich jak Bogatynia. Pozalewane domy, brak miejsca do życia, brak żywności, wody ranne osoby te i inne hasła lecące z nadajnika radia, telewizji czy po prostu czytane w prasie budziły dreszcze i przerażenie. Nie mogliśmy czekać z założonymi rękami licząc na cud. Akcja została zorganizowana bardzo szybko. Daliśmy ogłoszenie w szkole i już na drugi dzień wszelkie przydatne dary uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przynosili do szkolnej szatni. Było tego naprawdę dużo. Dary zostały przewiezione do specjalnych miejsc, a stamtąd oddane w ręce poszkodowanych. Byłyśmy pełne podziwu, nie sądziłyśmy, że młodzi ludzie potrafią się tak przejąć losem innych.

Wrzesień 2009 r. – do chwili obecnej

Część z nas również chodzi do dzieci z internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na ul. Stankowizna 42/44 w Mińsku Mazowieckim. Pomagamy dzieciom nie tylko w nauce, ale również, z nimi rozmawiamy a także uczestniczymy w różnych zabawach i dyskotekach. Ostatnio pojechałyśmy razemz  dzieciakami na zabawę Andrzejkową do Domu Pomocy Społecznej Św. Józefa w Mieni, gdzie znajdują się osoby starsze, samotne i niepełnosprawne. Wspólnie bawiliśmy się przy muzyce zespołu. To na prawdę miły widok patrzeć na ludzi, których życie nie oszczędziło jak bawią się i śmieją zapominając o swoich troskach i kłopotach. Lubimy się z nimi spotykać, ponieważ zyskujemy od nich wspaniałą wdzięczność i satysfakcje, że dałyśmy im choć trochę powodu do uśmiechu.

Wrzesień 2009 r.- do chwili obecnej

Współpracujemy również z Powiatowym Centrum Wolontariatu. Bierzemy udział tam w różnych szkoleniach, które przygotowują nas poprzez różne ćwiczenia do pracy w wolontariacie. Dzięki nim wiele się uczymy i zyskujemy nowe doświadczenia.

Wszystko, co opisywałyśmy robimy prosto z serca, nie po to by komuś zaimponować czy się pokazać, licząc na ukłony czy oklaski. Naszym celem jest pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Przez czas spędzony w wolontariacie będziemy szukać kolejnych akcji, osób, którym potrzebna jest pomoc. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że życie bez niesienia pomocy innym i tylko dla samego siebie nie miałoby sensu. Naszym celem jest bezinteresowna pomoc.